-reklama-

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - 0 średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bateria w smartfonie od innego modelu telefonu
Kaziu Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Jan 2017
Reputacja: 0
Post: #1
Żarówka Bateria w smartfonie od innego modelu telefonu
Nowoczesne telefony mają to do siebie, że ich baterie, pomimo że są pojemne to jednak wymagają częstego ładowania i bateria w smartfonie szybko pada.
Stary telefon ładowany raz działał przez tydzień, nowoczesny smartfon ładowany dzisiaj musi być ponownie podpięty do gniazdka jutro. Mój telefon stary, ale do dziś mi służył był bardzo dobry główną wadą był krótki czas działania na baterii (bateria w smartfonie krótko trzymała), ale bateria też się już wysłużyła i w końcu nastał taki moment, że nie dało się jej naładować, a tym samym uruchomić telefonu. Na telefonie miałem trochę ważnych rzeczy więc zacząłem się zastanawiać jak wskrzesić telefon, w którym padła bateria. Chodziło mi, aby telefon mógł zostać uruchomiony na jakiś czas abym mógł skopiować ważne rzeczy, ale też, aby może przez kilka tygodni na nim podziałać zanim kupię nowy. Odkąd kupiłem pierwszy smartfon kupuję teraz w Chinach jest taniej, większy wybór i w ogóle fajniej.

Kiedy więc padła mi bateria w starym smartfonie postanowiłem zastąpić ją od innego. Problem w tym, że baterie z reguły nie pasują. Zakup nowej był niemożliwy z uwagi, że w Polsce brak takich zamienników. Z Chin owszem, ale jak piszę zależało mi sprawić, aby uruchomić telefon celem zgrania danych, a i też postanowiłem już kupić nowy więc chciałem wszystkie ważne dane ze starego telefonu przenieść na komputer i potem na nowy telefon. Część rzeczy była zapisana na karcie SD, a część na telefonie jego pamięci wewnętrznej.

Mając więc w domu kilka starych wysłużonych smartfonów postanowiłem wykorzystać od nich te baterie, które były cały czas sprawne. Pierwsze co to baterie lepiej sprawdzić, czy są naładowane, a jeśli nie to jak jest taka możliwość naładować je, ale w starym telefonie rozwiązuje to pewne problemy i jeśli wszystko będzie OK to na nowej baterii uruchomimy telefon, a tak możemy nie wiedzieć czy to bateria czy źle coś podłączyliśmy. Tak więc sprawdzamy stan baterii - badanie napięcia miernikiem baterii. Na mierniku musimy ustawić zakres napięcia dla prądu stałego DC. Jeśli miernik wykazuje 3.7V lub mniej to bateria jest rozładowana, zaś powyżej oznacza, że da się na owej baterii odpalić telefon. Zakres pracy w baterii to zazwyczaj 3.7V-4.2V.

[Obrazek: 1_jak_zmierzyc_napiecie_baterii_miernikiem.jpg]

Następnie określamy i zaznaczamy na starej i nowej baterii który to plus (+), a który to minus (-). Podłączenie innej baterii w smartfonie wymaga, aby poprawnie spiąć (+) z (+) a (-) z (-).

[Obrazek: 2_bateria_w_smartfonie.jpg]

Teraz przystępujemy do montowania nowej baterii z innego telefonu w naszym regenerowanym smartfonie, który chcemy, aby działał. Baterie w smartfonach mają 3 styki. Standardowo jest (+) jak i (-), ale jest też 3 styk nieokreślony. Więc po co 3 styki w baterii? Ten 3 styk w baterii telefonu jest bardzo istotny jest to BSI i służy do kontroli ładowania. Bateria telefonu może mieć też 4 styki, ale generalnie baterie w nowoczesnych smartfonach mają 3 styki (trzy piny) więc jest plus, minus i dodatkowy pin jako kontroler ładowania. Co oznacza, że jeśli bateria zostanie naładowana odpowiedni kontroler odetnie ładowanie. Inaczej możemy baterię przeładować, uszkodzić, a nawet bateria zacznie się grzać, a jak się grzeje bateria w telefonie to może doprowadzić to nawet do wybuchu. Kto kiedyś zostawił smartfon na słońcu ten wie, że telefon dziwnie się wtedy grzeje i przy uzyskaniu odpowiedniej temperatury potrafi się sam wyłączyć. Inaczej nagrzana bateria mogłaby wybuchnąć.

Tak więc przygotowujemy sobie kabelki, które wlutujemy do baterii. Po zlutowaniu dobrze sprawdzić jeszcze miernikiem czy na ich końcach mamy napięcie może się zdarzyć, że źle coś zlutujemy, a więc dalszy montaż baterii nie przyniósłby oczekiwanego rezultatu. I tutaj ważne, jeśli mamy zamiar tylko uruchomić smartfon na nowej baterii z innego telefonu celem zgrania danych, coś tam z niego wydobycia to w zasadzie wystarczy przylutować dwa kabelki (+) i (-), ale jeśli telefon miałby działać i mamy zamiar ładować go to potrzebny będzie też ten 3 nieoznaczony styk, który ma odpowiadać za kontrolę ładowania w telefonie. Jednak tu uwaga bateria w smartfonie od innego telefonu może nie działać tak jak powinna. Może być tak, że zlutujemy wszystkie 3 styki baterii ze stykami w telefonie i telefon zacznie się uruchamiać, ale się nie uruchomi. 3 styk może być więc problemem. Temat zbyt obszerny, inny telefon inna bateria, więc mogą nie współgrać ze sobą dwie różne architektury. Jeśli więc zlutowane 3 kable nie pozwalają na działanie telefonu odpinamy ten odpowiadający za kontrolę ładowania (styk w baterii nieoznaczony), a pozostawiamy tylko plus i minus. Telefon wtedy na pewno się uruchomi. Jednak kontrola ładowania nie będzie tu działała więc ładując telefon lepiej nie próbować ładować baterii do pełna, a też może się okazać, że w ten sposób na nowej baterii nie pociągnie nasz telefon długo z ładowaniem. Bateria szybko się rozreguluje z uwagi na brak kontrolera ładowania jakim jest BSI. Czyli z nowej baterii zrobi się to samo co stało się ze starą baterią padnie. Jednak ten sposób może tym, którzy muszą odpalić stary telefon, w którym nie działa bateria pozwolić uruchomić w ogóle smartfon. Jeśli sparowana nowa bateria z telefonem będzie współgrać jest szansa, że taki telefon będzie normalnie działał nawet z podczepionym 3 pinem w baterii.

Jeśli udało nam się poprawnie zlutować kabelki do bateryjki, dobrze jest usztywnić je, aby się przez przypadek nie wypięły. Można wykorzystać klej na ciepło, który szybko załatwia taką sprawę.

[Obrazek: 3_regeneracja_baterii.jpg]

Mocujemy kabelki z baterii do styków w telefonie i robimy test czy telefon się w ogóle uruchamia. Jak widać u mnie logo na telefonie ZTE, więc bateria działa, telefon się uruchamia.

[Obrazek: 4_inna_beteria_smartfon.jpg]

[Obrazek: 5_nowa_bateria_stary_telefon.jpg]

Aby nasz nowy zestaw nie rozleciał się, bo wiadomo nowa inna bateria nie pasuje w wejście starej baterii naszego telefonu więc jakaś taśma załatwi problem.

[Obrazek: 6_problem_z_bateria_telefonie.jpg]

Jeśli telefon współpracuje z baterią można zabezpieczyć wszystko tak aby nic nie latało, kable nigdzie nie wystawały, a taki regenerowany zestaw da się użytkować. Może nie wygląda to profesjonalnie, ale telefon cały czas działa i jest funkcjonalny i to się w zasadzie liczy ;-)

[Obrazek: 7_smartfon_bateria_wymiana.jpg]


Pomysł Na koniec uwaga. Jak wspominałem, jeśli chcemy tylko uruchomić stary telefon, w którym oryginalna bateria się zużyła, możemy zlutować nową inną najlepiej podładowaną baterię wykorzystując tylko (+) i (-), ale ładowanie takiego zestawu może nie być skuteczne. Więc wymagane jest, aby spiąć z baterii styk 3 nieoznaczony ze stykiem w telefonie. Jednak taka kombinacja może nie pozwalać na uruchomienie telefonu, ale jeśli się uda oznacza to, że będziemy najprawdopodobniej mogli bezproblemowo ładować baterię. Jeśli zestaw po spięciu wszystkich styków nie uruchamia się najlepiej zrezygnować z kontrolera BSI. Wtedy starajmy się kontrolować ładowanie tak aby nie dopuścić do 100% i aby bateria nie spadła do 0 co rozładuje baterię, a jak mówią źródła rozładowanie takich baterii do poziomu 3V może spowodować jej uszkodzenie.


p.s. na koniec jeszcze informacja, jeśli szybko rozładowująca się bateria zmusza Was do częstego ładowania telefonu to znak, że taka bateria długo już nie podziała. Lepiej zawczasu pomyśleć o zamienniku i najlepiej kupować w Chinach tam najtaniej i do każdego modelu telefonu znajdziemy baterię. Koszty nieduże, a często wysyłka darmowa. Przykładowo do mojego telefonu na allegro ktoś oferował baterię, ale za 59 zł plus wysyłka = 65 zł (wysyłka z Azji i 3 tygodnie czekania), a kupując samemu na odpowiednich serwisach u chińczyków taką baterię mógłbym kupić za ~5$ przesyłka free ;-) Były nawet oferty za 2$, ale przesyłka też 2$, generalnie kupując samemu w Chinach ceny można zbić o połowę, a nawet i więcej.

[Obrazek: 8_bateria_do_telefonu.jpg]
23-02-2017 23:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Botek Offline
Przyjaciel
**

Liczba postów: 78
Dołączyłczy: Nov 2012
Reputacja: OK
Post: #
Reklama
Dzisiaj 07:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Screen zrzut ekranu w tablecie smartfonie z Androidem android 5 22,112 03-03-2020 13:34
Ostatni post: malyrafal
  Ikona telefonu na ekranie Samsung c3530 Jogin 1 3,177 23-03-2018 19:13
Ostatni post: WiFi
Ostrzeżenie Ładowarka w chińskim smartfonie Santi 0 2,935 27-02-2016 12:14
Ostatni post: Santi
Żarówka Rootowanie telefonu i tabletu programem Unlock Root phiphi 59 164,175 30-08-2015 11:44
Ostatni post: phiphi
Żarówka Własny dzwonek mp3 na smartfonie z Androidem Cebu 0 11,448 22-12-2014 19:31
Ostatni post: Cebu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości