Data connection w smartfonie

Data connection albo inaczej mobile data w skrócie transmisja danych, która odbywa się poprzez sieć komórkową. Jest to opcja w nowoczesnych telefonach, która pozwala jednym kliknięciem włączyć i wyłączyć internet mobilny w smartfonie. Bardzo przydatna rzecz umieszczona w nowych smartfonach w rozsuwanej górnej belce gdzie mamy dostęp także do innych dość często wykorzystywanych funkcji telefonu, które jednym stuknięciem palca w wyświetlacz włączamy lub wyłączamy np. sieć Wi-Fi, GPS, tryb samolotowy itd.

Data Connection

Data connection w smartfonie

Data connection jest, więc bardzo przydatną funkcją na smartfonach i każdy posiadacz nowoczesnego telefonu o tym wie, ale nie każdy wie, że jednak ta opcja może być bardzo niebezpieczna. Dlaczego? Internet przez sieć komórkową nie jest darmowy, jak np. internet przez Wi-Fi. Za przesył danych musimy się rozliczać z operatorem. Wszystko zależy, jaką taryfę posiadamy i jak są liczone przesyłane dane za internet. Zazwyczaj jest tak, że dobra taryfa na telefon, czyli dzwonienie i wysyłanie wiadomości SMS nie idzie w parze z opcją na internet mobilny. Jeśli jedna opcja jest tania to druga raczej będzie nieopłacalna do użytkowania ze względu na zbyt wysokie opłaty. Chyba, że posiadamy telefon w abonamencie, gdzie telefon i internet jest już w stałej określonej kwocie. Posiadacze telefonów na kartę prepaid zazwyczaj dokupują pakiety na internet, aby tanio on wychodził. Inaczej w standardowych taryfach bez pakietów internetowych opłaty za sam internet są tak duże, że nie opłaca się w ogóle włączać takiego internetu. Dość szybko przekonują się o tym posiadacze telefonów na kartę prepaid, dla których smartfon to pierwszy taki zaawansowany telefon. Zazwyczaj nieświadomy użytkownik włączając przesył danych albo nawet nie wiedząc, że jest on włączony dość szybko traci środki na koncie, pomimo, że jakiś czas temu miał jeszcze sporą kwotę pieniądzy. W standardowych taryfach opłaty za internet potrafią być tak duże, że nawet niewielka ilość przesłanych przez smartfon danych może niemiło zaskoczyć użytkownika telefonu. Jak się przyjrzymy taryfom oraz opłatom za internet to wtedy uświadamiamy sobie faktyczne ceny za taki internet mobilny. Jednak nawet zaawansowanym użytkownikom smartfonów zdarza się omyłkowo włączyć przesył danych, co skutkuje później sporym rozczarowaniem. Samo włączenie internetu skoro z niego nie korzystamy niby, czemu miałoby nas coś kosztować. Niestety smartfon z systemem Android to takie urządzenie, które jeśli wykryje, że są dostępne aktualizacje i może dokonać aktualizacji poszczególnych aplikacji przy standardowych ustawieniach samoczynnie zaczyna pobierać nowsze wersje oprogramowania, a przez to generować przesył danych, za który już naliczane są opłaty. Jeśli w posiadanej taryfie na internet opłaty nie są małe szybko możemy stracić posiadane środki na koncie albo też nabić sobie rachunek, który może spowodować niemały szok po otrzymaniu rachunku do opłaty.

Przykładem jest jeden z użytkowników naszego forum, który zmuszony był zamontować inną kartę SIM w telefonie Dual SIM i przy tej czynności ustawienia w telefonie zostały pozmieniane, a wraz z nimi omyłkowo załączona opcja data connection w telefonie. Dopiero, kiedy telefon zaczął powiadamiać użytkownika o braku środków na koncie ten spostrzegł, że faktycznie nie ma już żadnych pieniędzy na wykonywanie połączeń oraz wysyłanie wiadomości. Zdziwiony tą sytuacją zaczął się zastanawiać, co się stało i po chwili dostrzegł, że przez przypadek został włączony internet mobilny, a przez to telefon sam automatycznie zaczął pobierać aktualizacje z internetu. Kilka pobranych MB danych spowodowało, że na jego koncie pozostało 0 zł. Jak się potem okazało przy przeanalizowaniu taryfy, w jakiej użytkownik używa telefonu, opłaty za internet bez wykupionych pakietów są bardzo drogie (to określenie i tak jest zbyt łagodne), bowiem trudno nazwać internet mobilny, internetem, gdzie 1 GB danych kosztuje kilka tysięcy złotych. Niestety takie są taryfy i każdy musi wiedzieć, że korzystanie z jakiejś opcji przez telefon może dość drogo kosztować.

Czy jednak, jeśli sami znajdziemy się w podobnej sytuacji i stracimy omyłkowo środki na koncie, albo nasz rachunek za telefon zostanie dość mocno obciążony za to, że korzystaliśmy z inernetu, ale nieświadomie możemy w jakiś sposób reklamować to zdarzenie? Okazuje się, że jeśli jest to nasze pierwsze takie omyłkowe zdarzenie i udowodnimy w reklamacji skierowanej do BOK naszego operatora takie zajście to taka reklamacja może zostać uwzględniona. Przykład odpowiedzi z BOK, jaką uzyskała osoba, której przypadek z omyłkowym włączeniem internetu mobilnego na telefonie omawiamy w artykule:

W odpowiedzi na otrzymane zgłoszenie informujemy, że kwestionowane połączenie z internetem zostało zarejestrowane i staryfikowane w sposób prawidłowy. W swojej ocenie opieramy się na zapisach systemowych, rejestrujących połączenia danego numeru. Opłaty za transmisję danych zostały naliczone zgodnie z cennikiem oferty.

Mając jednak na uwadze troskę o satysfakcję klientów postanowiliśmy dokonać korekty opłat za wykonane połączenie internetowe z dnia dd.mm.rrrr r., dokonując zwrotu kwoty xx.xx zł na konto główne właściciela numeru.

Brak aktywacji dowolnego pakietu internetowego i nie zastosowanie innego zabezpieczenia (np. zmiana ustawień w telefonie), spowoduje, że ewentualne przyszłe reklamacje opłat za transmisję danych nie będą już uwzględnione.

Jak widać w BOK też pracują ludzie i można uzyskać reklamację, jeśli popełniliśmy jakiś błąd nieświadomie w tym przypadku z omyłkowo włączoną opcją na internet mobilny za użytkowanie, którego zostały naliczone dość wysokie opłaty. Jeśli mamy dowody na takie zajście i przedstawimy to w rzeczowy sposób bez wymyślania niestworzonych historii to taka reklamacja powinna został rozpatrzona pozytywnie. Przykładem jest zresztą historia internauty, którego przypadek opisujemy.

Pamiętajmy jednak, że taka reklamacje nie zostanie uwzględniona, jeśli faktycznie sami świadomie użyjemy internetu mobilnego, a potem będziemy próbowali odzyskać stracone środki. Operator ma wgląd w zapisy systemowe i w oparciu o rejestry może bardzo szybko i łatwo stwierdzić, w jaki sposób i w jakim celu korzystaliśmy z internetu.

Pamiętać też należy, że data connection to opcja, która w prosty sposób otwiera nam okno na świat w smartfonie, ale używanie jej powinno być świadome, a zarazem w takiej formie, która nie generuje bardzo dużych opłat. Jeśli nie mamy odpowiednio taniej opcji na internet mobilny, warto pomyśleć o ofercie Aero2 i usłudze Bezpłatny Dostęp do Internetu bowiem ta opcja nie wygeneruje nam żadnych rachunków nawet jak internet w telefonie będzie działał cały czas.

One Comment

  1. fenixpiotr pisze:

    Ustawienia jakie można zmienić aby zaoszczędzić sobie takich kłopotów:
    ustawić protokół sieci na IPv4, trochę wolniejszy więc tańszy, uwaga czasami sprawia że NET od operatora nie będzie działał w ogóle, ale sporadycznie,
    ustawić pobieranie automatycznych aktualizacji tylko przez WiFi. Opcja dostępna w ustawieniach google+,
    można całkiem wyłączyć połączenie danych, natomiast NIE są pobierane opłaty za usługi lokalizacyjne i prace sieci w tle. Znam telefony gdzie aktualizacje OTA są wykonywane, a nie ma opłat. Znam takie gdzie można działać np. na dysku google, a w przeglądarce wcale nie można się połączyć i wtedy nie ma opłat.
    Natomiast i tak trzeba uważać bo to potrafi się w androidzie zmienić samoczynnie.
    Bezpieczny pakiet na miesiąc to min 500mb kiedy nie używasz dużo aplikacji.
    Poza tym jest jeszcze WiFi.
    pozdrawiam.

Dodaj komentarz